Restitučním zákonům je letos třicet let
21. února 1991 schválil československý parlament (Federální
shromáždění) zákon o mimosoudních rehabilitacích. Jde o jeden z balíku restitučních a rehabilitačních předpisů přijatých zkraje devadesátých let, zmírňujících a odčiňujících některé majetkové a osobní křivdy způsobené totalitním
komunistickým režimem v době od 25. února 1948 do 1. ledna 1990.
Výjimkou z tohoto období je rasová perzekuce. Je-li prokázána, jde podle zákona o mimosoudních rehabilitacích restituovat i majetek zabavený před Vítězným únorem. Nejčastěji během Protektorátu Čechy a Morava. Co rasovou perzekucí je, a co již ne, judikoval Ústavní soud mimo jiné v restituční kauze opočenského zámku (nález z 18.03.2014, nález z 12.05.2020).
V roce 1994 ústavní soudci ze zákona o mimosoudních rehabilitacích vypustili podmínku, že restituovat majetek zabavený mezi lety 1948 až 1989 mohou jen čeští občané s trvalým pobytem v České republice. Tím se dodatečně otevřely dveře restitučním nárokům našich občanů, kteří emigrovali do ciziny.
Mezi restituční zákony přijaté zkraje devadesátých let patří i zákon o půdě, schválený jen čtvrt roku po zákonu o mimosoudních rehabilitacích a upravující zemědělské restituce. Své třicáté výročí má tedy letos i on.